Енергиен сектор в Япония
Като силно индустриализирана страна, Япония зависи в голяма степен от надеждните доставки на гориво. Въпреки намаляващото си крайно потребление на енергия през последните години, страната остава един от най-големите потребители на енергия в световен мащаб, тъй като нейната водеща глобална производствена индустрия има високо търсене на електроенергия за своето производство.
Оскъдните природни ресурси, спирането на ядрените реактори след Голямото земетресение в Източна Япония и изискванията на международното споразумение за изменението на климата поставиха Япония пред дилема да търси начини за получаване на достъпна и евтина енергия и същевременно да намали своя въглероден отпечатък.
Енергиен микс в Япония
Икономическият подем след Втората световна война до голяма степен се подхранва от въглищата като първичен енергиен източник, които се произвеждат главно в страната. Докато нуждата от енергия, особено в японската промишленост, нарастваше, имаше промяна към по-евтин петрол. Малките залежи от въглища и петролни ресурси на архипелага бяха бързо изчерпани, принуждавайки Япония да внася изкопаеми горива от чужбина. Страните от Близкия изток станаха негови най-важни доставчици.
За да стане по-малко зависимо от вноса, японското правителство започна да подкрепя ядрената енергийна индустрия и делът на ядрената енергия в производството на електроенергия се увеличи силно до 2010 г.
Въпреки това,
ядрената катастрофа в атомната електроцентрала Fukushima Daiichi през 2011 г. сложи край на нарастването на ядрената енергия, след като всички местни ядрени реактори бяха изключени за проверки за сигурност. Страната отново беше принудена да внася по-големи количества изкопаеми горива, което доведе до намаляване на нивото на първична енергийна самодостатъчност.
През последните години изкопаемите горива остават най-големият енергиен източник в производството на електроенергия, като природният газ представлява най-големият източник. Високият процент на зависимост от вноса на изкопаеми горива създаде икономическа и дипломатическа уязвимост, което доведе до това, че енергийната сигурност е основна грижа за страната оттогава. Недостигът на газ в началото на 2021 г. например доведе до повишени цени на електроенергията в Япония, което подчертава слабостта на настоящата система.
Текуща енергийна политика в Япония
Освен енергийната сигурност, околната среда е друг основен проблем, с който Япония трябва да се справи. За да изпълни своите климатични цели като член на Парижкото споразумение, страната трябва да намали своите емисии на парникови газове с 46 процента до 2030 г. в сравнение с нивото от 2013 г. Освен това страната има за цел да стане напълно без емисии до 2050 г. Следователно, в момента японското правителство полага усилия да замени изкопаемите горива с нисковъглеродни енергийни източници като възобновяеми източници и ядрена енергия.
Япония рестартира първите си ядрени реактори през 2015 г., но делът на ядрената енергия в доставките на първична енергия остава под три процента през последните години. Делът на възобновяемата енергия в доставките на първична енергия се увеличи значително до над десет процента, като слънчевата енергия представлява най-големият възобновяем енергиен източник. Тъй като планинската островна нация има ограничено пространство на сушата, в момента тя инвестира в разширяването на плаващи слънчеви панели, както и в офшорни вятърни паркове.
Статията е инспирирана от анализи в https://www.statista.com/
Освен тази статия „Енергиен сектор в Япония – статистика и факти“ намерете още интересни статии: https://energy-bg.com/новини/
Последвайте ни във Facebook: https://www.facebook.com/EnergyBG