Румъния трябва да въведе в сила нови разпоредби за слънчевата енергия до края на 2026 г.

Правилата ще позволят фотоволтаични, вятърни, биомаса, биотечност, биогаз, проекти за съхранение и трансформаторни станции да бъдат изграждани директно върху земя в няколко класа на плодородие, които преди са били забранени.

Румънският парламент наскоро прие изменение на Закон за земята №. 18/1991, който може да премахне регулаторните бариери пред развитието на проекти за възобновяема енергия върху земеделска земя.

„Новите разпоредби все още не са влезли в сила, но това трябва да се случи скоро“, каза Михаела Ниергес, партньор в румънската адвокатска кантора Vlăsceanu, Nyerges and Partners, пред списание pv. „Той беше приет от парламента и изпратен на румънския президент за обнародване, което не трябва да отнеме повече от 20 дни. След обнародването ще се обнародва в Държавен вестник и ще влезе в сила три дни след обнародването.

Новите правила позволяват фотоволтаични

, вятърни, биомаса, течни биомаси, биогаз, проекти за съхранение и трансформаторни станции да бъдат разработени директно върху извънземна земя под класове на плодородие III, IV и V. Досега развитието е забранено на такива места. Новите правила също установяват, че такава земя може да се използва за проекти с двойно предназначение, включително производство на електроенергия и селскостопански дейности.

Румъния въвежда нови правила за слънчева енергия върху земеделска земя

Строителството отдавна е разрешено само на обекти, които са регистрирани като, земя за строеж.

„Въпреки че има специфични изключения от това правило, нито едно от тях не се прилага за проекти за възобновяема енергия“, каза Ниергес. „Новият закон основно проправя пътя за агриволтаични проекти и решава някои от неудобствата при издаване на разрешителни, пред които са изправени разработчиците.“

Например вече няма да е необходимо одобрението на зонален градоустройствен план (ПУП) за промяна на предназначението на земята.

„Вместо това трябва да се проведе специална процедура за промяна на категорията на земята от земеделска в земя за строеж“, каза тя. „Такава процедура обаче е значително по-кратка в сравнение с ПУП, тъй като властите трябва да издадат одобрението си в рамките на 45 дни от датата на кандидатстване, в противен случай молбата се счита за мълчаливо одобрена.“

Новите правила също определят по-ниски такси за разрешение за фотоволтаични проекти в случай на двусистемни приложения.

„В случай че се приложи двойна система, промяната на категорията на земята от земеделска към подходяща за застрояване вече няма да се прилага за цялата земя, предназначена за проекта за възобновяема енергия, а само за конкретната част от земята, която вече не може да се използва за земеделски цели ”, каза Ниергес. „В случай на фотоволтаични проекти, това е много важно, тъй като по-високата стълбова структура позволява селскостопански дейности/паша на животни под панелите и следователно се засяга много по-ниска повърхност на земята.“

 

Новият закон важи само за обекти с площ до 50 хектара.

„Това ограничение може да предизвика голямо въздействие върху икономиката на фотоволтаичните проекти, тъй като високите разходи за свързване могат да бъдат търговски приемливи само в случай на висок капацитет на проекта, който изисква голяма площ“, каза тя, като отбеляза, че новият закон ще се прилага само до 31 декември 2026 г. „Идеята зад крайния срок 2026 г. беше да се стимулират инвестициите във възобновяеми енергийни мощности за срока на текущия бюджет на ЕС (2021-27 г.), за да се увеличи степента на усвояване на наличните средства от ЕС. От тази гледна точка, след Националния план за възстановяване и устойчивост, който стартира преди няколко месеца, индустрията с нетърпение очаква Модернизационния фонд, който се очаква, след дълги закъснения, да бъде достъпен от тази есен.“

Статията е инспирирана от анализи в https://www.statista.com/

Освен тази статия „Румъния въвежда нови правила за слънчева енергия върху земеделска земя“ намерете още интересни статии: https://energy-bg.com/новини/

Последвайте ни във Facebook: https://www.facebook.com/EnergyBG

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.